Nahrávám...

  CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY

  Cena spotřebitele

  CENA SYMPATIE

  Bez ohledu na to, zda přihlašovaný exponát uspěl u odborné poroty a tím získal ocěnění OBAL ROKU nebo ne, rozhodl se Obalový institut Syba, organizátor soutěže, udělovat Cenu sympatie exponátům, jejichž tvůrci využili nové metody, nové přístupy, netradiční až šokové změny či nápady.

  OBAL ROKU

   Save Food

   Syba se připojila k iniciativě World Packaging Organisation a umožnila přihlašovatelům obalů do letošního ročníku soutěže OBAL ROKU přihlásit exponáty i na speciální ocenění Save Food, kde je akcent položen na inovaci materiálu, technologie či provedení obalu tak, aby bylo dosaženo zvýšené ochrany výrobku v potravinovém řetězci od krmiv po finální potravinářské produkty při minimalizaci potřebného obalového materiálu v duchu hesla: "As little as possible, as much as necessary".

    WorldStar Packaging Award

    WorldStar Packaging Award - WorldStar Marketing Award - GOLD

     Duální obal autobusových sedadel „Tetris“

     Unipap a.s.

     Obalové řešení „Tetris“ nabízí univerzální obalový komplet pro přepravu několika odlišných typů autobusových dvousedadel. Celková výška jednoho paletového místa při transportu dvou dvousedadel v původním obalu přesahovala maximální výšku přepravního prostoru běžných nákladních automobilů a bylo nutné používat nákladnější nadrozměrné lowdeckové typy. Navržený koncept umožňuje efektivní využití výškového přepravního prostoru standardního kamionu při zachování původního počtu balených dílů s praktickým půdorysným rozměrem europalety, čímž se dosahuje významné úspory přepravních nákladů. Celý konstrukční koncept tvoří dřevěný support a plášť z těžké sedmivrstvé vlnité lepenky složený ze dvou tvarově shodných polovin. Toto řešení umožňuje také využití pouze jedné poloviny pro expedici samostatného dvousedadla. Každé dvousedadlo se nejprve zkompletuje samostatně do poloviny obalu a následně se obě poloviny tetrisovým principem jednoduše sesadí do přepravního kompletu.

     engineering společnosti Unipap a.s.
     2017

     Spokojenypes.cz – zasilatelský obal s přidanou hodnotou

     THIMM Packaging

     Obal pro online obchod Spokojenypes.cz slouží v první řadě jako zasilatelský obal pro přepravu objednaného zboží. Díky důmyslné konstrukci však lze obal pro odebrání obsahu proměnit z původní klopové krabice na boudičku pro domácího mazlíčka. Obal tak získává druhý život. Potiskem vhodnými motivy se boudičce dodá na atraktivnosti. Boudičku lze složit bez lepení.

     2017

     SRP pro sýr Olmín

     THIMM Packaging

     Plísňový sýr Olmín vyniká svým netradičním primárním balením, které má tvar hvězdy. Aby byl výrobek během přepravy bezpečně chráněn a v místě prodeje v chladicím regále dobře viditelný, vkládá se do paletky, která splňuje všechny nároky shelf ready packaging. Sýry jsou v paletce umístěny nastojato, aby čelní strana na první pohled upoutala. Otvory v paletce slouží nejen k bezpečné aretaci jednotlivých sýrů, ale i jako průduchy pro chlazení během celého logistického procesu a zaručují optimální zrání sýra. Paletka je výjimečná i svým oboustranným potiskem – potištěná vnitřní strana obalu dodává výrobkům opticky na hodnotě. Během přepravy je paletka doplněna hnědým víkem, které se v místě prodeje snadno odstraní.

     2017

     Levitující audio přehrávač

     Smurfit Kappa Czech s.r.o.

     Jemná elektronika pro kvalitní přenos zvuku si samozřejmě žádá i kvalitní obal. Vedle tohoto požadavku zákazník kladl důraz na bezpodmínečnou ochranu produktu kvůli zámořské přepravě a řešení korespondující s trendy trvale udržitelného rozvoje. Jednoznačné tedy bylo, že stávající polystyrenové výplně byly nahrazeny materiálovým řešením čistě z vlnité lepenky. Byla vyvinuta  jednodílná fixační vložka, která díky nožičkám poskytuje ve všech směrech dostatečný ochranný prostor a produkt tak téměř levituje uprostřed obalu. Velmi intuitivní je manipulace a to jak při balení u výrobce, tak při vybalování doma u hudebního „fajnšmekra“ se zálibou v technice. Obal samozřejmě prošel droptesty a totální eliminací plastů se výrazně snížila uhlíková stopu obalu.

     Václav Babel
     2017

     Obal pro karoserie

     ŠKODA AUTO a.s.

     Exponát představuje kompletně složený obal pro 4 karoserie a příslušné montážní díly, které putují v kontejneru z Mladé Boleslavi do výrobního závodu v Indii. 

     Obal se skládá ze dvou částí pro horizontální umístění karoserie a ze dvou částí pro šikmé umístění karoserie, montážní díly efektivně využívají zbylé místo v prostoru kontejneru. 

     Tento stav je výsledkem neustálého vývoje tohoto typu obalu. V roce 2000 se do kontejneru vkládaly dva obaly se dvěma karoseriemi, uložení bylo horizontální. Od roku 2006 přišla první inovace a to tři obaly se třemi karoseriemi v kontejneru, uložení bylo v šikmé poloze. 

     Současný koncept se čtyřmi karoseriemi vytěžuje kontejner na maximum a přináší výraznou úsporu logistických nákladů a emisí CO2.

     Radek Hruška
     2017

     Steaky v balení Cryovac® Darfresh®

     Sealed Air Food Care

     Balení, které udržuje potravinu svěží a chráněnou déle a dává jí vynikající vzhled. To je to, co system Cryovac® Darfresh® dělá pro steaky z Kosteleckých Uzenin, a.s. při vystavení v regálech díky vysoké kvalitě, prvotřídnímu vzhledu a možnému svislému umístění. Balení Darfresh® využívá speciálně tvarovatelnou vrchní smrštitelnou folii, která pevně, avšak něžně zkopíruje tvar výrobku bez narušení jeho tvarů. Celistvost svaru v celé ploše kolem výrobku chrání proti ztrátě vakua, avšak udržuje balení snadno otevíratelné pro zákazníka. Vysoká bariera a mechanická odolnost zvyšuje trvanlivost a podstatně snižuje možnost plýtvání potravinami.

     Kostelecké Uzeniny a.s.
     2017

     EuroClick® nová modulární přepravka

     Schoeller Allibert, s.r.o.

     Nová modulární přepravka EuroClick® je lehčí a přitom stejně pevná jako předcházející řada přepravek. Díky nasazovacímu rámu Click Booster® je možné snadno zvýšit výšku přepravek a tím rozšířit možnosti použití. Zajímavý je nacvakávací držák etiket Click Holder®, který eliminuje použití přídavných samolepek bránících vypadnutí etikety. Je možné ho připevnit na přední nebo boční stranu a velikost lze upravit. Zaoblené rohy na přepravce zajišťují zvýšenou pevnost a hladší změny směru na dopravnících. Ergonomické rukojeti udělaly přepravku EuroClick® pohodlnější pro uživatele a zvýšily tím efektivitu a bezpečnost. Přepravky jsou k dispozici v rozměrech 400x300mm a 600x400mm v řadě výšek.

     Jan van der Hoek
     John Dyer

     Market representative Roman Galuszka – Bob Cerny


     Project manager Pierre Laroche

     2017

     Servírovací obal na pralinky

     GRAFOBAL, akciová spoločnosť

     Limitovaná série na pralinky je charakterizovaná důrazem na perfektní prezentaci baleného produktu, kdy se obal po doručení obdarovanému sám stává servírovacím podnosem. Konstrukce sestává ze čtyř částí: zásuvky, 2 rukávů a vložky. Vytažením obou rukávů a následným zasunutím fixačního jazýčku se ze zásuvky a rukávů stane servírovací stolek. Zlatá vnitřní vložka je fixovaná v správé poloze několika jazýčky, které zapadají do vymezovacích otvorů v zásuvce. Luxusně-minimalistická grafika provedená horkou ražbou prezentuje brand ILLUI na obou rukávech.

     GRAFOBAL, akciová spoločnosť
     2017

     Darčeková kazeta na vázu - 110. výročie

     GRAFOBAL, akciová spoločnosť

     Obal na vázu sa skladá z dvoch častí. Vonkajší obal má špeciálne skladanie, ktorého vrchná časť korešponduje s vizuálom pozvánky na oslavu 110. výročia, pri ktorom bola váza odovzdávaná ako darček. „Obálkové“ zatváranie je fixované magnetom, ktorý hlasným zaklapnutím oznámi bezpečné uzatvorenie kazety. Vnútorná dvojplášťová robustná vložka vynikajúco fixuje vázu s neobvykle vysokou hmotnosťou. Rozmery ručne vyrábanej vázy majú toleranciu +/4 mm, čo je riešené dištančnou podložkou. Decentná grafika vo firemných farbách pôsobí ľahko a elegantne. Tenké pásiky tactile laku zvýraznené jemným rastrom sivej dodávajú obalu perspektívu a hĺbku.

     GRAFOBAL, akciová spoločnosť
     Milan Chylo COLORBAND
     2017

     Voda z doby ledové – Sklo

     David Rybář – Dr. Design

     Láhev Fromin – Voda z doby ledové imituje dvě na sebe postavené kostky ledu a svým atypickým nepravidelným tvarem prověřila možnosti sériové výroby ve sklářském průmyslu. Pro zachování co nejčistších přirozených tvarů bylo navrhnuto dno bez pravidelných technických linií a to včetně „kladívkování“, které je na láhvi ve tvaru kapek vody. Aby se etiketa co nejméně promítala do optiky láhve při čelním pohledu, je tištěna na čirý materiál a rozdělena na dvě části, které jsou umístěny na boky láhve. Na hrdlo, které svým větším průměrem usnadňuje nalévání vody, byl vyvinut speciální čirý uzávěr z makrolonu.

     David Rybář, Jan Pelej
     David Rybář

     Výrobce: Sklárny Moravia, a. s.

     2017

     Plastové sudy EcoDRAFT s vnitřním dvojitým vakem

     Cardiff Group NV

     Plastové sudy EcoDRAFT s vnitřním dvojitým vakem, který odděluje nápoj od tlačného plynu, umožňují zachování originální chuti nápoje bez ohledu na tlakové médium. Vak je vyroben z vícevrstvé fólie, která zaručuje prodloužení trvanlivosti nápoje až na dva roky. Sud je vyroben z recyklovatelného polyetylénu a svojí robustností a odolností se vyrovná klasickému nerezovému sudu. Sudy EcoDRAFT se dodávají ve dvou variantách: 

     Jednorázové sudy jsou určeny hlavně pro export. Po použití se recyklují a uspoří náklady vynecháním zpětné dopravy. 

     Znovupoužitelné sudy umožňují snadnou výměnu vaku za nový bez nutnosti vyplachování. Jsou vyráběny v různých objemech pro všechny druhy nápojů, hlavně sycených i fermentovaných. 

     Imar Vandebriel, Geert Standaert
     Imar Vandebriel, Geert Standaert
     2017
    • WorldStar Packaging Awards je prestižní globální soutěž o nejlepší obaly světa. V této uznávané obalové soutěži oceňují porotci obaly, které ve své kategorii vyčnívají nad ostatní nejen inovací a provedením, ale jsou zde posuzovány také ochrana a uchování obsahu, snadná manipulace, snadné plnění, otevírání a uzavírání, ekonomika výroby, vliv na životní prostředí, adaptace na místní podmínky, prezentace značky.

    Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O CookiesRozumím