Ocenění SAVE FOOD

Projekt Save Food je podporovaný Agenturou pro zemědělství a výživu Spojených národů FAO, a řadou významných korporací, kromě jiných i veletrhem Interpack a World Packaging Organisation (WPO). Tento projekt zvýrazňuje významnou roli obalů pro omezení plýtvání potravinami a surovinami pro potraviny. Z podnětu WPO uděluje i Obalový institut SYBA zvláštní ocenění Save Food obalům s inovačními prvky pro ochranu potravin. Pro ocenění Save Food jsou posuzovány všechny obaly přihlášené do soutěže OBAL ROKU bez ohledu na to, zda tuto soutěž vyhrály či nikoli.

http://www.obalroku.cz

Název exponátu:Multivrstvová PET láhev s kyslíkovou bariérou

Přihlašovatel:Plastipak Czech Republic

Webové stránky:http://www.plastipak.com

Oceněný v katerorii:

Multivrstvá PET lahev sendvičové konstrukce, u které je mezi dvě vrstvy PET vložena bariérová vrstva BindOx® redukující propustnost plynů. Po nmenších úpravách jsou stávající stáčecí linky pro sklo schopny plnit i tyto plastové lahve.

Lahev o objemu 750 ml má hmotnost 50 g.

Lahev je uzavírána plastovým (upravený polypropylén) šroubovacím uzávěrem Novatwist 30H60 s bariérovou vrstvou Saranex razantně potlačující propustnost pro plyny. Testy prokazují propustnost odpovídající hliníkovému šroubovacímu uzávěru. Samozřejmostí je „tamper evident“ odtrhávací pruh dokládající originalitu balení.

Cílem není nahradit sklo, ale nabídnout alternativu tam, kde jednak je vyžadován obal pro citlivé nesycené nápoje, který současně je bezpečný z hlediska eliminace střepů: koncerty, festivaly, aerolinky, pikniky, volnočasové aktivity. Slovenská společnost u.Beverages a.s. uvedla na středoevropský trh novou řadu vín v lahvích o objemu 750 ml a 375 ml s cílem využít e-shop jako hlavní distribuční kanál těchto nových balení.

V rámci recyklace oddělení materiálu uzávěru od materiálu lahve flotací nečiní problémy.

Label designer: Mgr. art. Ivan Pavlik