Award SAVE FOOD

Projekt Save Food je podporovaný Agenturou pro zemědělství a výživu Spojených národů FAO, a řadou významných korporací, kromě jiných i veletrhem Interpack a World Packaging Organisation (WPO). Tento projekt zvýrazňuje významnou roli obalů pro omezení plýtvání potravinami a surovinami pro potraviny. Z podnětu WPO uděluje i Obalový institut SYBA zvláštní ocenění Save Food obalům s inovačními prvky pro ochranu potravin. Pro ocenění Save Food jsou posuzovány všechny obaly přihlášené do soutěže OBAL ROKU bez ohledu na to, zda tuto soutěž vyhrály či nikoli.

http://www.obalroku.cz

Title of exhibit:Pâte in Cryovac® OptiDure® film

Applicant:Sealed Air s.r.o.

Websites:http://www.sealedair.com/foodcare

Awarded in the category:

Váhal's Pâté- the product of VÁHALA and spol. S r.o. Production and sale of meat and delicatessen products, which is a leading producer of high quality meat products in the Czech Republic, is packed in Cryovac® OptiDure® filml.

Cryovac® OptiDure® is a new high-tech generation of co-extruded bags / fimls combining excellent mechanical resistance (strength, tear resistance) while reducing material thickness (up to 30 %) and thus lower environmental load.

Thanks to its unique weldability even in contamination and folds, it reduces the cost of repackaging in production and eliminates imperfectly wrapped products in the distribution. It is the ideal solution for highly automatic packaging lines. It is characterized by very high shrinkage, transparency and gloss.