Competition WorldStar Packaging Award

WorldStar Packaging Awards je prestižní globální soutěž o nejlepší obaly světa. V této uznávané obalové soutěži oceňují porotci obaly, které ve své kategorii vyčnívají nad ostatní nejen inovací a provedením, ale jsou zde posuzovány také ochrana a uchování obsahu, snadná manipulace, snadné plnění, otevírání a uzavírání, ekonomika výroby, vliv na životní prostředí, adaptace na místní podmínky, prezentace značky.

http://www.obalroku.cz

Title of exhibit:Darčeková kazeta na BIO čokolády LYRA

Applicant:GRAFOBAL, akciová spoločnosť

Awarded in the category:

Group packaging for 6 pieces of chocolate clearly, through fine golden pictograms, declares the main benefits of the product. The gold foil on natural material acts harmoniously and uniquely assigns the packaged product to the premium segment. The natural brown "look" and the corresponding pictograms are a link element of the group packaging and consumer chocolate packaging. The different types of chocolate are distinguished by a characteristic graphic motif.

The design of the chocolate wrapper is similar to their coloring, simple and minimalist. Group packaging using a belt with a lock ensures and presents perfectly packaged chocolates.

Using natural material, minimalist graphics clearly declare pure natural ingredients of exceptional handmade chocolate

GRAFOBAL, akciová spoločnosť
Michal Slovák, SweetPro s.r.o.