Nahrávám...

  CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY

  Cena spotřebitele

  CENA SYMPATIE

  Bez ohledu na to, zda přihlašovaný exponát uspěl u odborné poroty a tím získal ocěnění OBAL ROKU nebo ne, rozhodl se Obalový institut Syba, organizátor soutěže, udělovat Cenu sympatie exponátům, jejichž tvůrci využili nové metody, nové přístupy, netradiční až šokové změny či nápady.

  OBAL ROKU

   Save Food

   Syba se připojila k iniciativě World Packaging Organisation a umožnila přihlašovatelům obalů do letošního ročníku soutěže OBAL ROKU přihlásit exponáty i na speciální ocenění Save Food, kde je akcent položen na inovaci materiálu, technologie či provedení obalu tak, aby bylo dosaženo zvýšené ochrany výrobku v potravinovém řetězci od krmiv po finální potravinářské produkty při minimalizaci potřebného obalového materiálu v duchu hesla: "As little as possible, as much as necessary".

    WorldStar Packaging Award

    WorldStar Packaging Award - WorldStar Marketing Award - GOLD

     Přepravní obal pro nárazníky „BOOMerang“

     Unipap a.s.

     Obalový komplet „BOOMerang“ tvoří kombinace dvou typů tvarových výseků z vlnité lepenky, které svými variacemi umožňují univerzální použití obalu pro více než 6 modelových typů automobilových nárazníků.

     Korpus obalu poskytuje poměrně křehkému automobilovému dílu tvarovou podporu a tak zde konturová fixace tvoří zároveň i vnější plášť. 

     Koncept „BOOMerang“ není unikátní pouze ve své variabilitě, ale nabízí také možnost stohování zabalených dílů bez potřeby použití palet, čímž usnadňuje manipulaci a šetří skladovou plochu.

     Zákazníkovi toto řešení, v porovnání s původním obalem, přineslo kratší čas balení, menší skladové zásoby obalového materiálu a zejména významnou úsporu logistických nákladů.

     engineering společnosti Unipap a.s.
     2017

     Reconvel kolekce obalů (DRIFT, s.r.o.)

     TOP TISK obaly s.r.o.

     Materiál: Hladká lepenka TopWhite (GC1, 295gr) 

     Technologie: potisk ofsetem s technologií studené ražby Prindor, oboustranné kombinované lakování soft touch/lesk, kombinovaná reliéfní ražba emboss/deboss

     Klient požadoval návrh ucelené kolekce kartonového obalu na výživové doplňky a kosmetiku s předem stanovenými aspekty na design i vnější obal. Produktová řada obsahuje čtyři velikosti obalů s fixační vložkou vyvinuté pro konkrétní výrobek a příbalové letáky ve shodném designu. Každý obal je zajímavě řešen z jednoho dílu a je strojně lepitelný. Vzhled krabičky byl při návrhu ozvláštněn tím, že jsou produkty překryté zaoblenou klopou, která zapadá do menší klopy. Kombinace povrchových úprav dosahuje mimořádný kontrast nejen na pohled, ale i na dotek, což zákazník považuje za vyšší level prezentování výrobku prostřednictvím obalu.

     konstrukci si navrhnul klient
     vlastní studio Drift - p. Mahdal a p. Školník

     Konstrukce technicky doladěna Ema Raspopčevová


     technically improved construction Ema Raspopčevová

     2017

     Univ.obal na sezonní čokolády (I.D.C. Holding)

     TOP TISK obaly s.r.o.

     Obal vychází ze základní jednobodové konstrukce (ECMA A2420) je strojně lepitelný a zpracovatelný i ve velkých nákladech. Cílem byla také univerzálnost nástrojů směrem k jejich efektivnějšímu a dlouhodobějšímu využívání.

     Ve spolupráci s grafikem byl navrhnut univerzální tvar, který kopíruje tvary Velikonočního Zajíčka, Mikuláše i Santa Klause. Při tom však dává přidanou hodnotu siluety nad rozměr obalu, často známé z prodejních displejů a POS. Nakonec umožňuje i dobrou přepravitelnost ve skupinových kartonech bez poškození (jednotkové obaly jdou v přepravním kartonu zasunout do sebe přímo kvádr na kvádr a tvoří pak ucelený blok).

     Stanislav Haňák
     studio of I.D.C. Holding

     sjednocování tvarů Jiří Chevalier


     unification of shapes Jiří Chevalier

     2017

     BANANA BOX-OBAL NA NÁRAZNÍKY

     THIMM – THE HIGHPACK GROUP,THIMM Packaging Systems

     Nový typ obalu na automobilové nárazníky zvaný „banana box“ má víko jako nedílnou součást kompletu. Původní „banana box“ se stával ze dvou částí - dna a víka, nový obal je pouze z jednoho kusu.

     Hlavními výhodami obalu je jeho tvar, který dovolí přímé obalení tvarově náročného produktu. Jednotlivé obaly jdou do sebe zasunout tak, aby se maximalizovalo množství produktů na transportní či skladové jednotce. 

     Dalšími výhodami jsou úspora materiálu, úspora času při balení produktu, lehká manipulovatelnost jednou osobou a výhodná logistika prázdných obalů k zákazníkovi.

     THIMM Packaging Systems
     2017

     Obal na sadu světel Tactile

     THIMM – THE HIGHPACK GROUP,THIMM Packaging Systems

     Obal na sadu světel Tactile se soustředí na lehké zabalení a ještě lehčí rozbalení výrobku. Obal na několika místech uzavírají plastové klipy. Součástí obalu jsou i klipová odnosná ucha, která dovolují obratný přenos výrobků v úzkých prostorách – domácnostech, kancelářích. Kombinace pěny a kartonu vytváří ideální kombinaci pro nehybnou fixaci křehkých dílů. U dvou stojatých lamp jsou skleněné části přepravovány separovaně od kovové základny pro maximální ochranu před rozbitím. Třetí stolní lampa konstrukčně dovoluje sklo zabalit dohromady s kovovou základnou do dvou oddělených částí jedné krabice. Obaly se hodí pro pozemní i letecký transport.

     THIMM Packaging Systems
     2017

     Ferdinand – dárkový multipack

     THIMM – THE HIGHPACK GROUP

     Dárkové balení šesti lahví piva Ferdinand, půllitru a různorodých reklamních předmětů vyniká možností vyloupnutí pivních podtácků a to v rámci velké plochy pro potisk. Jedná se o zcela unikátní konstrukci, kdy odnosné ucho obalu je využito z půllitru. Tvar obalu zamezuje rozbití tohoto skleněného, integrovaného ucha a zároveň umožňuje stohovatelnost. Po naplnění obalu není třeba jeho lepení tak je jeho naplnění a uzavření velmi snadné.

     Martin Zich
     2017

     Agrola - zasilatelský obal do laboratoře

     THIMM – THE HIGHPACK GROUP

     Tento vícedílný obal umožňuje bezpečné zasílání chlazených vzorků vody k laboratornímu testování. Spotřebitel obdrží obal, který otevře odtržením zipové perforace. Uvnitř najde další obal s důmyslnou fixací, jehož vnitřní vrstva je ze speciálního materiálu Paratherm, který je odolný vůči vodě. Do tohoto obalu lze bezpečně vložit lahvičku s vodou zasílanou na rozbor a dvě láhve se zmrzlou vodou, které slouží jako chlazení, neboť teplota vlastního vzorku vody nesmí během 24 hodin přesáhnout 5 °C. Naplněný parathermový obal se vsune zpět do vnějšího dílu, který je na klopě opatřen oboustrannou lepicí páskou. Odesílatel strhne ochrannou fólii a obal jednoduše opět zalepí a odešle. Tepelnou izolaci umocňuje i promyšlené navrstvení materiálu. 

     Martin Zich
     2017

     Minidisplay Smarty

     THIMM – THE HIGHPACK GROUP

     Malý, pultový displej pro čtyři druhy výrobků prezentuje kompletní portfolio značky Smarty. Na minimálním prostoru jsou vkusně umístěny produkty různých rozměrů a formátů – PET láhve a plechovky. Na POS se dodává naplněné a zabalené v přepravním obalu. Po sundání ochranného obalu se displej pouze doplní topperem, který se vytrhne z transportního obalu.  Potisk minidisplaye optimálně dokresluje grafiku produktů a díky použitým hashtagům působí moderně. Displej se využívá pro testování, který z produktů v daném místě prodeje spotřebitele nejvíce zaujme.

     Martin Zich
     2017

     POS stojan SHELF CLICK

     STI Česko s.r.o.

     Policové stojany jsou nezbytnou součástí úspěšných POS promocí. Největší předností této inovativní konstrukce je především rychlost a snadnost sestavení stojanu.

     Celý stojan včetně soklu a polic tvoří jeden celek, díky čemuž dochází nejen k omezení rizika poškození či ztráty jednotlivých komponent, ale také k podstatně jednodušší kompletaci. Proces sestavení se provádí pomocí několika málo jednoduchých kroků a nezabere více než 25 vteřin. 

     Stojan se vyrábí v široké škále rozměrových variant. Lze jej také doplnit plakátem nebo setem brandingů na boky a čelo.

     Přihlášený exponát byl vyroben pro společnost Reckitt Benckiser a je skvělým důkazem výhod a univerzálnosti použití této konstrukce. 

     STI Česko
     Reckitt Benckiser
     2017

     Levá? Pravá? Neřeš to!

     Smurfit Kappa

     Zákazník chtěl v rámci nového projektu balit 6 různých automobilových zámků a každý ještě v levé a pravé variantě – celkem tedy 12. To vše do plastového KLT boxu s vložkou z vlnité lepenky. Měl již své řešení, které nabídl dodavatelům k nacenění – to jsme odmítli s tím, že rozhodně dodáme lepší řešení. Slib jsme splnili a vymysleli univerzální a manipulačně velmi jednoduchou fixaci pro 12 různých zámků. Vložka je svou konstrukcí použitelná pro levé i pravé zámky a to pouhým otočením insertu. Vložka je po dvou kusech vkládána do plastového KLT boxu a to jak kvůli možnosti mít v jednom transportním balení spárované levé i pravé díly, tak i kvůli lepší manipulaci s lepenou vložkou. Vkládat lze zámky do insertu jednoruč a to tak snadno a šetrně, že během vkládání a transportu nedojde ke zmáčknutí a deformaci pěny na zámcích. Zákazníkovo řešení počítalo s časem cca 30s na sestavení vložky, ta naše je připravena za 4s (87% úspora času). Projekt byl náš.

     Helena Solná
     2017

     Levá? Pravá? Neřeš to!

     Smurfit Kappa

     Zákazník chtěl v rámci nového projektu balit 6 různých automobilových zámků a každý ještě v levé a pravé variantě – celkem tedy 12. To vše do plastového KLT boxu s vložkou z vlnité lepenky. Měl již své řešení, které nabídl dodavatelům k nacenění – to jsme odmítli s tím, že rozhodně dodáme lepší řešení. Slib jsme splnili a vymysleli univerzální a manipulačně velmi jednoduchou fixaci pro 12 různých zámků. Vložka je svou konstrukcí použitelná pro levé i pravé zámky a to pouhým otočením insertu. Vložka je po dvou kusech vkládána do plastového KLT boxu a to jak kvůli možnosti mít v jednom transportním balení spárované levé i pravé díly, tak i kvůli lepší manipulaci s lepenou vložkou. Vkládat lze zámky do insertu jednoruč a to tak snadno a šetrně, že během vkládání a transportu nedojde ke zmáčknutí a deformaci pěny na zámcích. Zákazníkovo řešení počítalo s časem cca 30s na sestavení vložky, ta naše je připravena za 4s (87% úspora času). Projekt byl náš.

     Helena Solná
     2017

     Vinyl Box

     Smurfit Kappa Czech

     Obal na klasické a tradiční vinylové desky je čistě transportní a tudíž klade důraz především na funkčnost. Funkčnost musí obal splňovat hlavně ve dvou okamžicích: 1/ při plnění obalu a hlavně 2/ při jeho skladování v distribučním centru. Obal je totiž v distribučním centru založen do regálu (natěsno obklopen ostatními produkty) a deska vyndána pouze v případě, že ji koncový zákazník objedná. Pak je obal otevřen, deska vyjmuta a obal opětovně uzavřen a zbylé desky tak chráněny před prachem. To ve staré „dortové“ krabici s otvíráním na největší straně prostě nešlo. Konstrukčně je nový obal klopová krabice s perforacemi, ale chytrým umístěním odtrhávací perforace získává netušenou schopnost znovuotvírání na boční straně. Zákazník požadoval obal s možností automatického balení pro budoucí investici do balící linky a to splňuje. Oproti původnímu řešení šetříme výraznou část materiálu a výrazně zjednodušujeme proces vyjmutí jedné desky v distribučním centru.

     Jan Krejčí
     2017

     Obal pro zadní víko

     Škoda Auto a.s.

     Díky tomuto obalu, který kopíruje tvar dílu a umožňuje manipulaci i transport dílu ve vertikální poloze, bylo dosaženo trojnásobné vytížení transportní palety a s tím související snížení logistických nákladů oproti dříve používaným kubickým obalům, kde byly díly ukládány horizontálně. 

     Dalšími výhodami jsou menší časová náročnost při balení a vyšší ochrana dílu s povrchovou úpravou KTL – tzv. kataforézou.

     Obal tvoří plášť a dva páry vnitřních fixací z vlnité lepenky. 

     Logo skupiny VW je symbolem záruky a kvality Originálních dílů Škoda.

     THIMM Packaging Systems k.s.
     2017

     Obal pro sklo

     Škoda Auto a.s.

     Hlavní částí obalu pro zadní skla je tvarový výsek a dvojice vnitřních fixací z vlnité lepenky, které jsou doplněny o pěnové profily. Ochranu skla dále zajišťují fixace poskládané z materiálu „vytaženého“ z tvarového výseku a z částí, které by jinak skončily jako odpadní materiál. Celý tento komplet je zataven do igelitu, který zajistí kompaktnost a brání vniknutí nečistot, či vysypání střepů v případě poškození skla. Vhodná manipulace a ergonomie je umožněna díky páru samolepících úchytů. Obal je univerzální pro dva typy skel.

     Logo skupiny VW je symbolem záruky a kvality Originálních dílů Škoda.

     OK BOX s.r.o.
     2017

     Skupinové balení řídících tyčí P-EPS

     SERVISBAL OBALY s.r.o.

     Pro zákazníka JTEKT byla navržena nová konstrukce fixace, zaručující zamezení pohybu dílů. Konstrukce obsahuje pomocné zámečky, proseky a vypichovací znaky, které umožňují kompletaci bez lepení, navádějí operátora při skládání a usnadňují strojní vylupování. Byly kladeny nároky na stohování jednotlivých pater fixace a zároveň její otevřenost pro vkládání / vyjmutí výrobků, což vedlo k použití kvalitní pětivrstvé vlnité lepenky a vytvoření důmyslné konstrukce obsahující pomocné klopičky, které nedovolí vykosení fixace a tím zvyšují pevnost při ukládání pater na sebe. Výrobek je ve fixaci aretován za pevné kovové tělo, ostatní části (kabely, konektory, výstupky) jsou citlivé a nesmějí přijít s ničím do kontaktu.

     Marek Sekula, DiS.
     2017

     Vícecestný přepravní obal na světlomet Audi A4

     SAPRIL s.r.o.

     Vícecestný(vratný) přepravní obal na světlomet Audi A4 má zajistit bezpečnou manipulaci a transport výrobku z výrobního závodu k zákazníkovi. Na obal tak není kladen žádný marketingový požadavek.

     Jedná se o originálně řešený obal, jehož přednostmi jsou dlouhá životnost (obal by měl vydržet po celou dobu životnosti projektu, což je 5 roků) daná použitou strojní lepenkou a skladnost v okamžiku návratu prázdných obalů k dalšímu cyklu. Obal je po složení zafixován sklopným dnem, které dosedá na nylonový výplet. Tvarovaná žebra přesně kopírují tvar světlometu a brání v pohybu. Světlomety jsou orientovány sklem nahoru, tak aby se zamezilo kontaktu a následnému poškození pohledové strany. Nosnost obalu může dosahovat až 800 kg, v závislosti na dané konstrukci a provedení.

     Ke kompletnímu popisu nesmí scházet informace o identifikačním potisku a celoplošné aplikaci ESD povrchové úpravy, jak bývá v segmentu automotive standartním požadavkem.

     Jaromír Fišer
     2017

     Primeros Condoms

     Primeros Prague a.s.

     Devět redesignovaných obalů Primeros se vyznačuje minimalismem a jednotnými grafickými symboly. Charakter každého druhu podpoří rozdílná barevnost a specifická textura. Konstruktéři nabízí zákazníkovi několik úrovní objevování samotné krabičky: obal například svítí ve tmě, díky perforaci lze otevřít jen jednou rukou, na zadní straně je u větších balení stírací soutěž. Další překvapení vás čeká po otevření balíčku – uvnitř najdete anglický "claim", propojený se symbolem specifickým vždy pro jednotlivý druh. 

     Designéři Korouš a Chabera vsadili na jednoduchost, čistý design a opatřili obaly luxusními detaily: embosing, parciální lakování, hot stamp, inverzní ražba folií.

     Jakub Korouš a Matěj Chabera
     Jakub Korouš a Matěj Chabera
     2017

     Multivrstvová PET láhev s kyslíkovou bariérou

     Plastipak Czech Republic

     Funkční multivrstvová PET fľaša s kyslíkovou bariérou. Fľaša je nerozbitná. Obal je 100% recykloveteľný, a v porovnaní so sklenenou fľašou je o 85% ľahší, čo prináša benefety v znížení uhlíkovej stopy až približne o 50%. Do kamiónu sa zmestí až o 25% obalov viac v porovnaní so sklom. Obal je použiteľný pri menších modifikáciách na súčasných plniacich linkách, ktoré sú určené na plnenie skla. Obal neprichádza nahradiť sklo, ale snaží sa ponúknuť kvalitný výrobok tam, kde je sklo nežiadúce napr.: koncerty, festivaly, športové podujatia, aerolinky, voľnočasové aktivity, pikniky a pod.

     Plastipak
     Plastipak

     Label design: u. Beverages a.s.


     Label designer: Mgr. art. Ivan Pavlik

     2017

     PIVOVAR KÁCOV - HUBERTUS – výčepní pivo – 0,5l

     OTK GROUP, a.s.

     Sada grafických etiket (wet glue) z bílého papíru MATISSET Linen o plošné hmotnosti 80 g/m2 na 5 druhů piv, byla navržena tak, aby se nové etikety lišily od původních a korespondovaly s novým designem hnědých retro láhví. Etikety jsou tištěné archovým offsetem s použitím barev CMYK a pantone barev zlaté a stříbrné, které evokují jedinečnost a exkluzivitu. Každý druh piva má korunkový uzávěr v odlišné barvě. Toto spotřebitelské balení, zahrnující etikety, láhve, korunky a pivo tvoří dobře vyladěný celek.

     OTK GROUP, a .s.
     Jiří Zach, Bc. Lukáš Hořejší
     2017

     Překližková bedna pro vlajky

     Nefab Packaging Czech Republic s.r.o.

     Komplet dvou beden slouží k přepravě a uskladnění vlajek se stožáry a vlajkových stojanů pro zajištění výzdoby konferenčních prostor. 

     Základním materiálem je překližka z břízy o tloušťce 6 mm. Konstrukce využívá patentově chráněné kovové hrany Nefab a uzamykatelné kovové petlice. Kovová držadla na čelech beden umožňují manipulaci dvěma osobami, zatímco textilní popruhy na přední a zadní straně dovolují manipulaci čtyřmi osobami.  Toto řešení bylo zvoleno proto, že se předpokládá manipulace s plnými bednami v konferenčních prostorách a dovoluje přenesení čtyřmi osobami po schodišti.

     Kovové stojany jsou fixovány PE pěnou, 2 stojany v každém ze tří pater. Volně vkládaná přepážka z PE pěny odděluje kolečka při přepravě dopravním prostředkem. Vlajky se žerděmi jsou na straně navinutých vlajek fixovány náviny vlajek, dá se říci, že jsou samofixovány, volné konce dřevěných žerdí jsou zasunuty v dírách vytvořených v desce z PE pěny.

     Bedna na stojany, menší bedna má hmotnost bez koleček 14,6 kg, s kolečky 18,2 kg.  Hrubá hmotnost naplněných beden se pohybuje v rozmezí 40 – 50 kg. Bedny jsou opatřeny jednobarevnými logy technologií fexotisku. Povrch beden je lakován pro zvýšení odolnosti vůči prostředí.

     Obaly jsou konstruovány pro opakované používání. Pro ulehčení manipulace jsou bedny opatřeny snímatelnou dvojicí pojízdných koleček. Deska s kolečky se k bedně připojuje jedním ručním šroubem bez použití nářadí. Hlavy imbusových šroubů připevňující kolečka k desce podporují fixaci desky k bedně.

     Bedny umožňuji jak snadnou ruční přepravu, tak i dopravu vlajkových setů do zámořských destinací

     Jaanus Tamm
     2017

     Košík s pomlázkami

     Model Obaly, a.s.

     Jedná se o skupinové balení minilentilek ve formě pomlázky, které vzniklo speciálně pro společnost Nestlé. Skládaný košík oboustranně potištěn flexotiskem, jeho jednoduchá skládaná konstrukce košíku slouží zároveň jako prodejní „stojan“. Konstrukce pomlázky využívá zakřivených prvků rylování pro dosažení/simulaci kulatého/pleteného tvaru. V horní části je vyseknuta mašle pro její tvarovou/grafickou vizualizaci.

     Model Obaly, a.s.
     Model Obaly, a.s.
     2017

     AMBROZIA - lahev na medový aperitiv

     Ing. Peter Kudláč, APIMED

     Při tvorbě produktu AMBROZIE jsme vycházeli ze starověkého Řecka, kde pod tímto názvem označovali sladký opojný nápoj, symbolizující nesmrtelnost bohů slavného Olympu.

     Název AMBROZIE je nositelem značky prvního aperitivního nápoje vyrobeného z medu. Jeho síla opět ožila v aperitivním nápoji, ve kterém se excelentně doplňuje chuť medu s důmyslně vybranými bylinami, kořením a citrusy.

     Design lahve a etikety působí jednoduše, ale zároveň monumentálně. Společným znakem všech tří druhů AMBROZIE je věnec symbolizující vítězství. Je výsledkem snažení včel a samotných tvůrců nápoje, přičemž "medová kapka" představuje název produktu.

     Design etikety působí jednoduše, jednotlivé druhy jsou barevně odlišeny a zušlechtěné tiskařskými technologiemi, které zjemnili celkový dojem a přidali akcent na symboly. Použité jsou: zlatá a reliéfní ražba.

     SKLÁRNY MORAVIA, akciová společnost
     PERGAMEN, s.r.o.

     ETIFLEX, s.r.o. - tiskárna


     Ing. Peter Kudláč - APIMED

     2017

     Variace - 1 krabička ,1000 použití

     INDIGOPRINT s.r.o.

     Inovativní technologií je parciální dekor obalů ze skládačkové lepenky použitím transferu fólie pomocí digitálním tiskem nanesené barvy.

     U prezentovaného vzorku je použita skládačková lepenka o plošné hmotnosti 350 g/m2, která je digitálně potištěna v CMYK a následně potažena sametovým (soft-touch) laminem který produktu dodá nejenom potřebný sametový efekt, ale zároveň připraví podklad pro digitální přenos metalické folie.

     Na povrch je následně digitálním tiskem natištěn motiv či text, na který bude následně laminována metalická (zlatá, stříbrná, holografická apod.) folie. Metalická vrstva vzhledem ke svému opačnému náboji oproti barevnému toneru přilne naprosto přesně jen na místa natištěného motivu. Jedná se o naprosto inovativní technologii parciálního dekoru skládačkového obalu. Tímto procesem jsou eliminované náklady nejenom na tiskovou formu, ale i razící štoček. Navíc je možné touto technologií přenášet folií i ty nejjemnější rastry. Tím, že je výroba komplexně digitální, lze na jednom typu obalu provádět různé možnosti tisku i foliové „ražby“ bez navýšení nákladů.  Po tisku i zušlechtění následuje zpracování obalu na plotru, případně výsek.

     2017

     4bars The Late Mr. Smith

     H.R.G. spol. s r. o.

     Jednorázový obal pro čtyři energetické tyčinky The Late Mr. Smith byl vyvinut na základě požadavků zákazníka oddělit od sebe dvě dávky, eliminovat samovolné vypadnutí tyčinek, ale zároveň zachovat snadné vyjmutí z obalu. Vše se podařilo dosáhnout unikátní konstrukcí vnitřní vložky, která se po vysunutí ve své polovině zastaví a nabídne tak koncovému uživateli pouze jednu dávku, tedy dvě tyčinky a speciálně upraveným rukávem, také lepeném pouze v jednom bodě. 

     Obal byl vytištěn ofsetovou technologií na pohlednicový karton a zušlechtěn matným laminem v kombinaci s parciálním UV lakem.

     H.R.G. spol. s r. o.
     Reed Design Inc.
     2017

     Dárkové betonové krabičky pro kolekci šperků

     Gravelli s.r.o.

     Betonové krabičky slouží jako originální balení pro kolekci šperků určenou především pro architekty a vyznavače moderního designu. 

     Design obalu je minimalistický. Odráží filosofii značky Gravelli, která si zakládá na jednoduchosti formy a sofistikovaném výrobním řešení. 

     Obě poloviny drží spolu díky použitým magnetům na vnitřních stranách. 

     Krabičky jsou ručně vyráběné, navíc ze stejného materiálu jako šperk samotný.

     Logo Gravelli je tvořeno vlysem ve spodní části krabičky. 

     Sada obsahuje 4 různé velikosti krabiček podle velikosti šperku.

     Tomáš Vacek
     Tomáš Vacek
     2017

     Darčeková kazeta na BIO čokolády LYRA

     GRAFOBAL, akciová spoločnosť

     Skupinový obal na 6 kusov čokolád zrozumiteľne, cez jemné zlatené piktogramy, deklaruje hlavné benefity produktu. Zlatá fólia na prírodnom materiáli pôsobí harmonicky a jednoznačne priraďuje balený produkt k prémiovému segmentu. Prírodný hnedý „look“ a príslušné piktogramy sú spojovacím prvkom skupinového balenia a spotrebiteľských balení čokolády. Jednotlivé druhy čokolád sú rozlíšené charakteristickým grafickým motívom. 

     Konštrukcia obalu čokolády je podobne ako ich farebnosť jednoduchá až minimalistická. Skupinové balenie pomocou opasku so zámočkom zaisťuje a zároveň dokonale prezentuje balené čokolády. 

     Použitie prírodného materiálu, minimalistickej grafiky jasne deklaruje čisté prírodné ingrediencie výnimočných ručne vyrábaných čokolád. Na ich výrobu nie sú použité žiadne chemické látky a ako sladidlo používajú výhradne prírodný cukor.

     Výrobca: SweetPro s.r.o.

     Výrobca obalu: GRAFOBAL, akciová spoločnosť

     GRAFOBAL, akciová spoločnosť
     Michal Slovák, SweetPro s.r.o.
     2017

     Becherovka Originál Limitovaná edice

     Fiala & Šebek - Visual Communications a.s.

     Sběratelskou limitovanou edici pro tradiční zákazníky značky a zaměřenou na mystický příběh míchání bylin tvoří sada čtyř etiket. Design částečně poodhaluje unikátní tajnou recepturu představením vybraných bylin, každá etiketu jednu. Použité technologie pomáhají vtáhnout spotřebitele do příběhu a část skrytého tajemství odhalit až posléze, doma při konzumaci.

     Pro Becherovku novátorská a unikátní kombinace tiskových technologií. Oproti standardní alukett etiketě je použita autenticky tradiční a ekologičtější papírová v kombinaci s tiskem včetně dvou přímých barev, se dvěma různobarevnými horkými ražbami pro dosažení prémiové hodnoty a speciální, „neviditelnou“ termochromatickou barvou, která až po vychlazení lahve odhalí nedopovězenou část tajemného příběhu.

     Fiala & Šebek
     2017

     DIGI – 3D tray

     Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

     Konstrukce a testování obalů pomocí technologie 3D tisku. Vývoj všech typů trayů (thermoforming, vakuové tvarování, vstřikování) usnadňuje 3D technologie přímo v kanceláři obalových specialistů. 3D výtisk plně nahrazuje zkušební formu a lůžko. 3 měsíční vývoj je zkrácen na necelý 1 měsíc. Po zadání potřebných dat je lůžko dostupné v řádu několika hodin!

     Výhody: okamžitá reakce na změny v designu dílu, uložení dílu, procesní změny ve výrobě a na lince.

     Pro tvorbu modelů se využívá biopolymer PLA - je získáván z obnovitelných zdrojů (kukuřice) a smrštění materiálu je technicky zanedbatelné. 

     Výroba probíhá na nejlepší dostupné technologii (BAT), na tiskárnách DeeGreen a DeeRed, vyráběné českou společností Y soft.

     Na projektu se podíleli: Aleš Jakubec, Ondřej Kliment, Renáta Rieger, Ilona Kotyková, Lenka Malínská.

     2017

     DIGI – 3D tray

     Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

     Konstrukce a testování obalů pomocí technologie 3D tisku. Vývoj všech typů trayů (thermoforming, vakuové tvarování, vstřikování) usnadňuje 3D technologie přímo v kanceláři obalových specialistů. 3D výtisk plně nahrazuje zkušební formu a lůžko. 3 měsíční vývoj je zkrácen na necelý 1 měsíc. Po zadání potřebných dat je lůžko dostupné v řádu několika hodin!

     Výhody: okamžitá reakce na změny v designu dílu, uložení dílu, procesní změny ve výrobě a na lince.

     Pro tvorbu modelů se využívá biopolymer PLA - je získáván z obnovitelných zdrojů (kukuřice) a smrštění materiálu je technicky zanedbatelné. 

     Výroba probíhá na nejlepší dostupné technologii (BAT), na tiskárnách DeeGreen a DeeRed, vyráběné českou společností Y soft.

     Na projektu se podíleli: Aleš Jakubec, Ondřej Kliment, Renáta Rieger, Ilona Kotyková, Lenka Malínská.

     2017

     R - R HYBRID

     Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

     Redukce transportních nákladů při opakovaném použití obalu. Po vybalení dílů u zákazníka se vysoce kvalitní vstřikované traye rozdrtí na granulát. Polypropylénový tray je přepraven zpět k výrobci trayů, kde se vyrobí obaly nové. Odpadají náklady na zpětnou přepravu prázdných obalů, skladování a mytí.

     Obrovskou výhodou je okamžitá dostupnost granulátu a možnost vyrábět traye na základě požadavků zákazníka – v přesně požadovaném množství a just-in-time.

     Oproti současnému systému „vratných obalů“ tak dochází k výrazným úsporám. R - R tray tak dostává svému názvu – Recycle - Reuse!

     - Obalový tok (Česká Republika - Anglie – Švédsko)

     Na projektu se podílejí: Tobias Rasmusson, Danny Clark, Renáta Rieger, Ilona Kotyková, Lenka Malínská.

     2017

     Primo - Obaly na kávu s papierovým efektom

     Chemosvit Folie a.s.

     Obaly na kávu s papierovým efektom

     Tento typ obalu je originálny a unikátny v potravinárskom priemysle tým, že obal má papierový efekt nie iba vizuálny, ale aj na dotyk je obal drsný, netypický pre hĺbkotlačovú technológiu.

     Papierový obal pôsobí veľmi luxusným dojmom a pri správnom rozložení lakovaných a nelakovaných plôch sa dá ním vytvoriť aj efek embosingu. 

     Na dosiahnutie papierového efektu sme použili špeciálny dvojkomponentný lak. Pri klasickom gravírovaní hĺbkotlačových valcov je vizuálny efekt pekný ale na dotyk je obal hladký ako všetky ostatné obaly s hĺbkotlačou.

     Aby sme dosiahli aj efekt povrchovej drsnosti museli sme gravírovať valce špeciálnym spôsobom. Čas gravírovania sa predĺžil štvornásobne, aj nános laku je na technológiu rozpúšťadlovej hĺbkotlače veľmi vysoký. 

     2017

     Primo - Obaly na kávu s papierovým efektom

     Chemosvit Folie a.s.

     Obaly na kávu s papierovým efektom

     Tento typ obalu je originálny a unikátny v potravinárskom priemysle tým, že obal má papierový efekt nie iba vizuálny, ale aj na dotyk je obal drsný, netypický pre hĺbkotlačovú technológiu.

     Papierový obal pôsobí veľmi luxusným dojmom a pri správnom rozložení lakovaných a nelakovaných plôch sa dá ním vytvoriť aj efek embosingu. 

     Na dosiahnutie papierového efektu sme použili špeciálny dvojkomponentný lak. Pri klasickom gravírovaní hĺbkotlačových valcov je vizuálny efekt pekný ale na dotyk je obal hladký ako všetky ostatné obaly s hĺbkotlačou.

     Aby sme dosiahli aj efekt povrchovej drsnosti museli sme gravírovať valce špeciálnym spôsobom. Čas gravírovania sa predĺžil štvornásobne, aj nános laku je na technológiu rozpúšťadlovej hĺbkotlače veľmi vysoký. 

     2017

     FROMIN, kojenecká voda - PET

     Aquacompany Alemania a.s.

     Láhev "FROMIN kojenecká voda" byla vytvořena jako jednoduchá láhev pro každodenní praktické použití. Vedle cíle bezpečné a pohodlné manipulace a skladování je posláním této láhve oslovit lidské podvědomí, ve kterém je uložen základní tvar této láhve známý mnoha lidským generacím.

     Tvarovou dominatou láhve je hmatník, úchopový prostor hluboko zapuštěný do válcového těla láhve ze dvou stran, embosovaný elegantně prohnutým logem FROMIN.

     Láhev je vyrobená ze světle modrého PET materiálu, který zvyšuje pocit průzračné čistoty vody.

     Originální průhledný uzávěr plasticky ozdobený logem FROMIN umožňuje tajemný pohled do vodní hlubiny láhve. 

     2017

     Retro balení pro pastelky /Koh-i-noor Polycolor/

     Achilles CZ s.r.o.

     Dvoudílný komplet s křídlovým otvíráním spodní části pro celkem 72 pastelek. Použité matriály a technologie: speciální grafický papír + kovová ražba + potisk CMYK ofset.
     Kombinace strojní výroby Emmeci, ručního kašírování a slepení při kompletaci všech částí.
     Porota ocenila dosaženého cíle - retro optického efektu. Původní konstrukce obalu vznikla ve společnosti Koh-I-Noor Hardtmuth.
     Autor nové konstrukce: Petr Hošek.

     2017

     Retro balení pro pastelky /Koh-i-noor Polycolor/

     Achilles CZ s.r.o.

     Dvoudílný komplet s křídlovým otvíráním spodní části pro celkem 72 pastelek. Použité matriály a technologie: speciální grafický papír + kovová ražba + potisk CMYK ofset.
     Kombinace strojní výroby Emmeci, ručního kašírování a slepení při kompletaci všech částí.
     Porota ocenila dosaženého cíle - retro optického efektu. Původní konstrukce obalu vznikla ve společnosti Koh-I-Noor Hardtmuth.
     Autor nové konstrukce: Petr Hošek.

     2017
    • Tradice udělení zvláštní ocenění „best-of- the-best“: Zlatá, stříbrná a bronzová CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY pokračuje. Tato výsada je plně v kompetenci paní Jany Žižkové, předsedkyně poroty soutěže OBAL ROKU 2017, která tyto obaly vybírá z obalů nominovaných porotou na základě bodového hodnocení.

     Vyhlášení CENY PŘEDSEDKYNĚ POROTY 2017 se uskutečnilo 5.10.2017 v konferenčních prostorách Ústavu molekulární genetiky AV ČR v rámci Obalového galavečera v rámci mezinárodní konference PackSummit.

    • Byla zahájena spolupráce s renomovanou průzkumnou agenturou Kantar Millward Brown, která nechává pomocí průzkumu spotřebitelů potvrdit z exponátů oceněných odbornou porotou nejlepší obal z úhlu spotřebitelů.

     Vyhlášení držitele Ceny spotřebitelů se uskuteční se uskuteční 5.10.2017 v konferenčních prostorách Ústavu molekulární genetiky AV ČR v rámci Obalového galavečera v rámci mezinárodní konference PackSummit.

     Zvon Václav

     DS Smith Packaging Czech Republic, s.r.o.

     Společnost DS Smith se prostřednictvím atraktivního lepenkového obalu účastnila sbírky pořádané Nadací Charta 77 k projektu ZVON VÁCLAV. Jejím účelem bylo vybrat peníze, za něž bude vyroben zvon na počest Václava Havla.

     Zhruba od poloviny loňského roku putovaly malé zvonky v našich obalech po celém světě z rukou do rukou dalších a dalších dárců. Na konci jejich cesty byly tyto zvonky vydraženy a nadaci se podařilo vybrat potřebné peníze k výrobě zvonu, který připomene památku našeho bývalého prezidenta.

     Zvon se v neděli 5. března 2017 ve 20 hodin se poprvé rozezněl nad Prahou.

     Obaly se tak staly nedílnou součástí celé cesty - od prvotní myšlenky až po samotnou realizaci a rozeznění zvonu. Pomohly zhmotnit přání rozeslat zvonky do co nejvíce koutů světa a zase je v pořádku dostat zpět.

     PackRight Centre DS Smith Packaging

     Nadace Charty 77

     2017

     AG foods – stojánek na kaše

     THIMM – THE HIGHPACK GROUP

     Zatoč s nudnou snídaní!

     Otočný stojánek na sáčky se snídaňovými kašemi je určen pro gastronomické podniky, které nabízejí snídaně (hotely, pensiony…). Unikátní vzhled návštěvníky upoutá. Otáčení stojanu umožní snadný výběr snídaňové kaše. Univerzální design je vhodný pro různé druhy. Stojánek je lehký, a proto snadno přemístitelný. Doplňování sáčků je rychlé. Stojany jsou potištěny digitálním tiskem a grafiku tak lze individualizovat dle značky a požadavků daného podniku.

     Tomáš Staněk a Josef Ryba
     2017
    Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O CookiesRozumím