Loading...

  JURY CHAIR AWARD

  Cena spotřebitele

  CENA SYMPATIE

  Bez ohledu na to, zda přihlašovaný exponát uspěl u odborné poroty a tím získal ocěnění OBAL ROKU nebo ne, rozhodl se Obalový institut Syba, organizátor soutěže, udělovat Cenu sympatie exponátům, jejichž tvůrci využili nové metody, nové přístupy, netradiční až šokové změny či nápady.

  OBAL ROKU

   

   Save Food

   Syba se připojila k iniciativě World Packaging Organisation a umožnila přihlašovatelům obalů do letošního ročníku soutěže OBAL ROKU přihlásit exponáty i na speciální ocenění Save Food, kde je akcent položen na inovaci materiálu, technologie či provedení obalu tak, aby bylo dosaženo zvýšené ochrany výrobku v potravinovém řetězci od krmiv po finální potravinářské produkty při minimalizaci potřebného obalového materiálu v duchu hesla: "As little as possible, as much as necessary".

    WorldStar Packaging Award

    WorldStar Packaging Award - WorldStar Marketing Award - GOLD

     Steak from Maso Uzeniny Policka packed in CRYOVAC® Darfresh® Reduced Scrap system with mono PET bottom film

     Sealed Air s.r.o.

     Vyzrálý hovězí steak nejvyšší kvality českého původu zabalený v patentovaném balení CRYOVAC® Darfresh® - s mono PET fólií vyvinutým ve spolupráci se společností Ulma. Balení zabezpečuje prémiovou prezentaci s možným vertikálním vystavením bez výtoku šťáv. Zachovává tvar zabaleného produktu a disponuje systémem snadného otevírání. 

     Díky možnosti zrání v obalu má steak výbornou chuť a jemnost. Systém poskytuje velmi vysokou trvanlivost a ochranu výrobku, čímž přispívá k redukci plýtvání s potravinami. Svou kompaktností pomáhá snižovat logistické náklady, stejně jako prostor pro skladování a likvidaci.

     Patentovaný systém vakuování přes spodní fólii umožňuje výrazné zvýšení rychlosti balení a snižuje množství odpadu fólie o 40 %. Oproti původnímu balení Tray Skin došlo rovněž ke snížení objemu plastů o 31 % díky redukci tloušťky spodního tácku. Spodní fólie je plně recyklovatelná z mono PET materiálu a obsahuje až 92 % post recyklovaného rPETu z PET nápojových lahví výhradně EU původu.

     Maso Uzeniny Polička a.s., Sealed Air s.r.o.
     2019

     Corrugated cardboard container for bulk goods

     Zásobník z vlnité lepenky na sypané zboží

     Konstrukce zásobníku se skládá ze dvou dílů - plášť zásobníku, který slouží dlouhodobě u prodejce a náhradní náplň, která je vyrobena z certifikované vlnité lepenky THIMM foodWave®, určené pro styk s potravinami. Hygienické a bezpečné balení zboží zajišťuje bezešvá konstrukce, která eliminuje mechanickou kontaminaci. 

     V dolní části zásobníku je výklopný mechanismus, který umožňuje pohodlné nabírání zboží. Výdejní prostor je zakryt víkem, které zboží chrání před kontaminací. Díky dvoudílné konstrukci lze náhradní náplň kdykoli vyměnit, přičemž plášť zůstává stejný.

     Zásobníky lze umístit vedle sebe a díky stohovatelným nosům je lze i bezpečně stohovat na sebe.

     Vladimír Bryscejn
     2019

     „BB BOX“, refreshment for demandings

     Unipap a.s.

     BB BOX je obalový koncept, kterým přirozeně proudí vzduch a zamezuje akumulaci vlhkosti uvnitř obalu s potravinami.

     Konvenční obal bez ventilace byl při rozdílných teplotách uvnitř a vně obalu zcela nevhodný a rychle docházelo k jeho zapařování. Průhled byl orosený a znemožňoval vizuální kontakt s výrobky. Balení ztrácelo na atraktivitě a potraviny na čerstvosti. 

     Do nového BB BOXu byl integrován účinný ventilační systém, který zajišťuje přirozenou výměnu vzduchu uvnitř obalu.

     Vzduch vstupuje do obalu výseky ve spodní části dna, prochází výseky inzertu a obal opouští přes výseky ve víku. Potraviny tak zůstávají déle čerstvé, připravené ke konzumaci.

     Ivo Čáslavský - Unipap a.s
     Roman Doležal - Crocodille ČR, spol. s r.o.
     2019

     T-SEVERKA spol. s r.o.

     Pro obal byl ve spolupráci s grafickou agenturou zvolen atypický tvar trojúhelníku, výroba byla svěřena společnosti Grafobal Bohemia s.r.o. Tvar sám o sobě výrazně vyčleňuje produkt mezi konkurenčními výrobky. Konstrukce obalu byla volena s maximálním důrazem na jednoduchost výroby a kompletace. Obejde se bez lepení ve výrobě a skládání probíhá jen několika málo pohyby. Zároveň je informační přelepkou po kompletaci bezpečně uzavřen tak, aby měl zákazník garantovánu neporušenost obalu v okamžiku koupě.

     S ohledem na to, že se jedná o prémiový produkt byla kromě ofsetového tisku použita také zlatá ražba a slepotisk.

     První výrobní šarže byla dodána 24.5.2019 firmě Chocoterapia Brno.

     T-Severka, Lirea s.r.o.
     kolektiv Lirea s.r.o.

     Grafobal Bohemia s.r.o.

     2019

     Roasted nuts

     Chemosvit Folie a.s.

     Obal na pečené italské lískové ořechy byl po léta vyráběn laminací materiálů: OPP mat + metalizovaný polyester (PET) + LDPE fólie. Pro zákazníka byla vyvinuta nová strukturu obalu, ve které byl nahrazen metalizovaný polyester bílou fólií a jako bariérová vrstva byl použit EVOH, čímž se podařilo zcela vyloučit hliník. Místo kompozitu se nyní používá materiál, který je snáz recyklovatelný.

     Testy zabaleného produktu u zákazníka potvrdily, že tento nový obal splňuje stejné podmínky trvanlivosti výrobku.  V projektu se zákazníkem se pokračuje i u dalších druhů ořechů.

     2019

     50cl Božkov Republica Exclusive

     O-I Czech Republic, a.s.

     Jedná se o řadu lahví 50cl a 70cl, které velmi dobře reprezentují a posouvají obalové sklo kupředu. Lahve jsou vyráběné ve společnosti O-I, sklárně Dubí. Design lahve byl vyvinut společně s firmou Stock. Jedná se o dlouholetou spolupráci s touto firmou při vývoji nových designů.

     Inovativní design lahve první republika je obdobím noblesy a elegance, poctivosti a hrdosti na řemeslný fortel a um, kterým je Stock proslulý. Božkov Republica Exclusive je oslavou těchto prvorepublikových hodnot.

     Recyklovatelný obal. 

     Ing. Miroslav Fridrichovský
     STOCK Plzeň – Božkov s.r.o.

     O-I Czech Republic, a.s.

     2019

     50cl Stará žitná myslivecká RESERVE

     O-I Czech Republic, a.s.

     Jedná se o řadu lahví 50cl a 70cl. Společnost O-I, sklárna Dubí dlouhá léta spolupracuje s firmou Palírna u Zeleného stromu na vývoji designu lahví v úzkém kontaktu. Design lahve byl vyvinut v přímé spolupráci týmů obou společností. Finálnímu návrhu předcházelo několik tvarových řešení. Lahve jsou vyráběné ve společnosti O-I, sklárně Dubí.

     Lahev obsahuje všechny základní znaky společnosti Palírna u Zeleného stromu a lákavého obalu. Porota ocenila skvělou souhru embosované lahve a etikety. Recyklovatelný obal. 

     Ing. Miroslav Fridrichovský
     Ing. Miroslav Fridrichovský

     Palírna U Zeleného stromu a.s.

     2019

     Label - Domovina, borovička

     ETIFLEX, s.r.o.

     Etiketa na slovenský národní nápoj, borovičku je jednou ze série etiket Domovina. Prémiová značka alkoholu sází na tradici zpracovanou nově, s citem pro design a s úctou k rodné domovině. Etiketa se skvěle doplňuje s kompletní adjustáží lahve vyrobené na zakázku.

     Technologicky náročná výroba etikety, kdy jsou na sebe vrstveny tři materiály, vytváří oboustranně potištěnou samolepicí etiketu. Rubová strana etikety s motivem slovenské krajiny je čitelná přes láhev. Lícová strana nechává působit přirozenou strukturu materiálu v souhře s jemným motivem jalovce, hlavní ingredience borovičky.

     Na etiketě je mimo flexotisku využita technologie horké ražby a sítotisku.

     Tiskárna ETIFLEX, s.r.o.
     DADS advertising, s.r.o.
     2019

     Fatra 250 ml

     Vetropack Nemšová s.r.o.

     Zelená skleněná lahev na minerální vodu Fatra 250 ml je určená pro Horeca segment.

     Skleněný obal, navýsost vhodné balení pro minerální vodu, který zvýrazňuje její unikátnost. Silueta lahve je tvořená tisíci krystaly. Vzhled této lahve je nezaměnitelný, moderní a atraktivní. Autor návrhu ve spolupráci s odborníky ze slovenské sklárny Vetropack Nemšová se nechal inspirovat krásou slovenské přírody a tato atraktivní lahev vyčnívá z řady klasických minerálních vod.

     Designér Jan Čapek, který navrhl tvar lahve, byl oceněn cenou Grand Czech design jako designér roku 2018.

     Ing. Ladislav Špánik - Vetropack Nemšová s.r.o.
     Jan Čapek
     2019

     Asombroso by Osmany Laffita

     TOP TISK obaly, s.r.o.

     Za vznikem stála myšlenka o spojení módy, krásy a kosmetiky. Asombroso ve španělštině znamená úžasný... dechberoucí…

     Kosmetickou řadu obalů z hladké lepenky pojí černý minimalistický design. V horní, otevírací části víčka je logo umístěné na prodlouženou klopu a chytře tak pomáhá rozlišit jednotlivé kosmetické řady. 

     Použité technologie a materiály: obaly jsou vyrobeny z hladké lepenky třídy GC1 a zušlechtěny technologií studené ražby Prindor. Grafické prvky jsou zdůrazněny kombinací lesklého UV-laku se strukturovaným lakem.

     Ema Raspopčevová
     Osmany Laffita

     Zpracování grafiky: Martin Dušek

     2019

     Sock Education - Children's Edition from Gentlemen`s socks club of Ponožkovice

     DS Smith Packaging Czech Republic

     „Jak docílit, aby prapor české ponožkové kultury pevně a hrdě třímaly i budoucí generace? Jistotu poskytne jedině včasné a důsledné pěstování ponožkového kavalírství již v duších dětských.“

     Klub Pánů z Ponožkovic se snaží myslet i na budoucnost a připravil proto tzv. ponožkovou výchovu malých dam a gentlemanů. Součástí edice je krom čtyř párů dětských ponožek také sada her (puzzle, hrací karty, samolepky s oblečením apod.).

     Obal je koncipován jako „magic box“, do kterého je celý obsah vložen. K objevování všech součástí dochází postupně. Obal se skládá ze spodku, víka, vnitřního hranolu (vše modrý karton se stříbrným potiskem) a hlavní části (hnědý karton s černým potiskem). Postup otevírání, resp. rozbalování krabice, je popsán čísly a navádí dítě krok za krokem, přičemž nakonec objeví samotné ponožky.

     Obal je vyroben z plně recyklovatelné vlnité lepenky s vlnou E v kombinaci modrého preprintu a flexo tisku. 

     PackRight Centre DS Smith Packaging
     Klub pánů z Ponožkovic
     2019

     Série obalů na sekt

     Model Obaly a. s.

     Luxusní balení sektů v kašírovaném obalu, který je zušlechtěn technologií ColdFoil, drip-off matným efektem, lesklým UV lakem, ofsetovým tiskem na N-vlnu z rubové strany a slepotiskovou ražbou.

     Grafické štúdio Paul-Murín

     Ivo Toloch

     2019

     Universal glass packaging 5 in 1

     BOXMAKER s.r.o.

     Konstrukční obalové řešení zajišťuje použití jednoho obalu na balení několika velikostí a tvarů skleniček se zajištěním jejich potřebné ochrany při transportu. Konstrukce a použité materiály propůjčují balení navíc vzhled dárkového designového obalu. Jedná se tedy o optimální spojení funkčnosti, atraktivnosti a díky minimalizaci počtu různých velikostí obalů také finanční výhodnosti balení skleniček vyráběných v malých nebo menších sériích.

     Díky vhodně zvolenému konstrukčnímu řešení je umožněno také kombinací dvou stejných obalů zvýšit počet možných kombinací balených sklenic až na 5.

     Vývojové oddělení Boxmaker s.r.o.
     Vývojové oddělení Boxmaker s.r.o.
     2019

     Kazeta na permanentku "IDEME DOMOV"

     GRAFOBAL, akciová spoločnosť

     Luxusní obal na permanentku VIP Gold byl vyroben pro skalní fanoušky SK Slovan Bratislava.

     Konstrukce je ze skládačkové lepenky včetně vyjímatelné vložky pro permanentku. Obal je určený na uchovávání permanentky jako opakovaně použitelný a proto je uzavírání řešené magnetem.

     Pozornost si zaslouží spojení technologie soft touch laku a náročného zlacení, zejména znaku klubu s malými písmeny v negativu. Patinový efekt textu „Permanentní vstupenka“ byl dosažen soft touch lakem aplikovaným přes zlatící fólii.

     Marián Thurzo, GRAFOBAL, akciová spoločnosť
     Ján Svatík, ŠK Slovan Bratislava futbal, a.s.

     ŠK Slovan Bratislava futbal, a.s.

     2019

     Pro něj i pro ni

     XEROX CZECH REPUBLIC s.r.o.

     Digitální tisk obalů nabízí neuvěřitelný prostor pro kreativitu a fantazii. V dnešní online době se spousta z nás snaží zaujmout zákazníky jinak, přebít konkurenci. Obal je právě jednou z možností, jak se stát srdcovkou nebo volbou číslo jedna pro klienta. V Xeroxu posouvají hranice rádi. Obaly, které byly vytvořeny pro výstavu Reklama Polygraf, jsou toho důkazem.

     Propracované obaly pro ni i pro něj na miniaturky ginu a whisky využívají všechny výhody digitálních technologií. Oba obaly jsou potištěny bílou barvou na stroji Xerox Iridesse. Následně laserový stroj Trotec Speedy 360 vysekne jejich ladná těla do nejmenšího detailu. Vzniká tak vtipný jiný a skvěle odvedený obal, který lze s malou úpravou konstrukce použít v podstatě na jakoukoliv lahvičku s čímkoliv.

     2019

     Wine label - Loczi, vinárstvo z Limbachu

     ETIFLEX, s.r.o.

     Etiketa slovenského vinařství Loczi svou elegantní uhrančivostí odkazuje na génia loci, ducha místa obce Limbach, kde vinařství působí.

     Logo Loczi i symbolická kresba ve tvaru soudku jsou provedeny technologií horké ražby v kombinaci černé a matné zlaté barvy.

     Prozkoumáte-li detailně kresbu, najdete mnoho motivů, které vás přenesou do vinařství Loczi v Limbachu. Od srdce vinaře poskládaného z bobulek vína se rozbíhají cesty po pomyslné mapě milované krajiny, jeho tělem prorůstají kořeny a okolní střípky odkazují na místní lesy i vinice, památný strom Limbu, kostelní věž v Limbachu, schůdky do vinného sklípku i slovenský dvojramenný kříž. 

     Tiskárna ETIFLEX, s.r.o.
     Aleš Sadil, Pidistudio.com
     2019

     Lobkowicz Démon - series of labels

     Fiala & Šebek Visual Communications a.s.

     „Obyčejná“ etiketa pro budování značky Démon? Výzvou bylo nalézt designové řešení komunikující démonickou chuť piva bez běžných vizuálních klišé, současně přinést atraktivní impuls pro mladé zákazníky identifikovat se s produktem a vytvořit potenciál pro virální šíření na sociálních sítích. To vše v co nejlevnějším obalu bez nároků na investice.

     Vznikla série deseti unikátních, naivních ilustrací rozličných podob démonů provedených luminiscenční barvou, jež výrazně září v prostředí s UV osvětlením klubů a diskoték, kam je výrobek primárně určen. Jednoduché řešení s běžnou lahví, základním tvarem etiket, pouze třemi barvami, ale kombinující originální myšlenku a efektně spojující technologii a nečekané provedení.

     Fiala & Šebek Visual Communications a.s.
     Fiala & Šebek Visual Communications a.s.
     2019

     Wine label - Vinařství Turold

     ETIFLEX, s.r.o.

     Zadaní briefu znělo: “Jsem Jan Vlk. Jsem majitel Vinarství Turold.” Posláním nápadu bylo zasazení postavy i charakteru vlka do designu obalu tak, aby bylo zviditelněno propojení vinaře se značkou Turold, přicemž ilustrace vlka nedominuje nad samotnou značkou a naopak. Design obalu má především za cíl zvýšit povědomí o značce Turold, dodat obalům patřičnou eleganci i svěží energii.

     Samotná ilustrace vlka byla vytvořena technikou kresby uhlem na strukturovaný materiál. V tisku pak byla ilustrace aplikována v kombinaci se zušlechtěním: vytažený výraz vlka stříbrným tahem přes ilustraci a parciální lak přes typografii logotypu.

     Design etikety byl doplněn také rozprostřenými prvky logotypu společně se sazbou open source typografie.

     Tiskárna ETIFLEX, s.r.o.
     Ondřej Prusák
     2019

     Terroir

     VINIFERA, s.r.o.

     V kónických lahvích, uzavřených elegantním černým polykapem, se skrývají vína, která pocházejí z Moravy, z podoblasti slovácké, obce Mutěnice. V jihozápadním směru od Mutěnic v nedalekém lese pod vrchem Větřák se nachází přírodní památka Nivky za Větřákem. Ta je stěžejním znakem kolekce Terroir. Oblast je totiž domovem Bramborníčka černohlavého, Ťuhýka obecného a Babočky paví oko, jejichž obrázky zdobí etikety červených vín. Pod vrchem Větrák je jako doma Kudlanka nábožná nebo Strnad obecný, kteří jsou vyobrazeni na etiketách bílého vína. 

     Tisková zušlechtění etikety: reliéfní lak. Použitý typ papíru: cottone extra white.

     Ing. arch. Tomáš Rousek, M.SC., Ing. arch. Veronika Rousek Rabas,
     Ing. Veronika Kučerová
     2019

     Sales and carrying case for tools

     THIMM THE HIGHPACK GROUP

     Kufřík na nářadí se skládá ze 2 dílů: kufřík s vložkou a odnosné ucho. Kufřík s vložkou je vyrobený z jednoho dílu. Složením vložky dovnitř kufříku vznikne fixace, do které lze upevnit 2 kusy krabice s nářadím. Druhý díl kufříku je vysouvací odnosné ucho z vlnité lepenky, které jednoduchým pohybem lze vysunout nebo zasunout. Při skladování kufříku a nebo transportu na paletě je ucho zasunuté uvnitř kufříku, nikde nepřekáží a eliminuje se tak jeho poškození.

     Vzhledem k větší hmotnosti nářadí je kufřík vyroben z 5-ti vrstvé vlnité lepenky, která zaručuje i perfektní ochranu zboží během přepravy. 

     Celý kufřík recyklovatelný.

     Martin Zich
     2019

     Stress-free multipack

     Smurfit Kappa

     Nejprodávanější multipack byl vylepšen a dá se konečně otevřít pohodlně a bez stresu. Tradiční multipack na 8 a 10 piv vyrábí všichni v nezměněné podobě od 90. let. Nikoho doposud nenapadlo, že způsob balení i otevírání přináší nemalé komplikace a zbytečný stres. Výzvou bylo to změnit. Zdánlivě triviální řešení má však geniální myšlenku - změnilo se pořadí skládání vnitřních klop a chytře se upravily tak, aby se plastové ucho nemuselo složitě provlékat.

     Produktivita a rychlost balení tím vzrostla o 33 %. Běžně používanou B-vlnu nahradila E-vlna, což klientovi přináší logistické úspory ve výši 50 %.

     Petr Zavadil
     2019

     Transportní display na víno

     GRAFOBAL, akciová spoločnosť

     Skupinový obal na 6 kusů vín spojuje funkci prodejního displaye a transportního obalu. Inovace spočívá v konstrukci mřížky přímo z dna obalu, která se nepoužívá u tohoto typu obalů a variabilnosti při prezentaci v supermarketech. Různý stupeň "odhalení vína" - pouze odtržením perforovaných otvorů v místě etikety, nebo jednoduchým odtržením zipu s odtrhávacím proužkem i celé vrchní části krabice, umožňuje zvolit optimální prezentační nebo přepravní mód.

     Konstrukce mřížky skvěle fixuje láhve a rychle se skládá, což znamenalo úsporu času při balení vína až o 15 %.

     Ladislava Nemčovská, GRAFOBAL, akciová spoločnosť
     Peter Olajoš, Oli, s.r.o. Nitra

     Ing. Karel Průša, VINICOLA, s.r.o., Břeclav

     2019

     Corrugated fibreboard beer chess set

     THIMM THE HIGHPACK GROUP

     Pivní šachy se skládají z šachovnice a 32 figurek, vše je vyrobeno z vlnité lepenky.

     Každá figurka může být díky digitálnímu tisku unikátní. Při návrhu designu figurek se fantazii meze nekladou. Mohou vzniknout např. šachy s karikaturami kolegů nebo tvářemi vašich blízkých. Figurka slouží zároveň jako odnosný obal na lahev, přičemž jeho velikost lze přizpůsobit jakékoli velikosti lahve. V horní části figurky je speciální otvor, v kterém je lahev uchycena za zátku.

     Pivní šachy je originální hra, která bude zlatým hřebem každé party.

     2019

     Ceiling POS Brit Premium

     DS Smith Packaging Czech Republic, s.r.o.

     Téměř jako v luxusním baru - i z tohoto POS poutače si majitelé domácích mazlíčků mohou vybrat prémiovou značku krmiva a především pak druh, který jim dokonale sedne. Informace o složení výrobku jsou přehledné, vše důležité je vidět v řezu salámu a zákazník tak jasně ví, co najde uvnitř.

     Při proudění vzduchu se celý POS rozpohybuje. Právě tuto vlastnost byla z pohledu kreativity a hlavně upoutání zákazníka vysoce hodnocena retailem.

     Celý poutač jen potvrzuje rčení, že v jednoduchosti je krása. Jasné a srozumitelné grafické sdělení dokonale koresponduje se současnými trendy. Grafika dřevěného dekoru odkazuje na přírodní původ výrobku. Recyklovatelný výrobek.

     PackRight Centre DS Smith Packaging
     VAFO
     2019

     Mondi Bupak s.r.o. – Stabilizing component

     Mondi Bupak s.r.o.

     Zákazník vyrábí mléčné výrobky – Romadur a Syrečky, které se balí do krabiček po 1kg. Výrobky se musí intenzivně chladit, samovolně se zahřívají, proto se krabičky na paletu loží tak, aby uprostřed vznikl volný prostor- tzv. komín, což způsobuje nestabilitu paletového bloku během transportu. Zákazník požadoval navržení „nějakého stabilizačního prvku“, který by zpevnil celý paletový blok, zabránil posunu krabiček do volného prostoru chladicího otvoru, ale nebránil přitom průchodu vzduchu zajišťujícího chlazení výrobků.

     Na základě tohoto požadavku byla vyvinuta děrovaná proložka z 3 vrstvé vlnité lepenky s ručně skládanou částí, která splňuje všechny výše uvedené požadavky – stabilizuje celý paletový blok, zabraňuje posunu krabiček do volného prostoru a umožňuje dostatečné chlazení. Složení, manipulace a konečné použití v praxi je velmi jednoduché.

     Toto konstrukční řešení přináší také významné navýšení množství přepravovaného zboží na jedné paletě – původní množství = 7 vrstev po 36 ks = 252 ks/pal; nově 10 vrstev po 36 ks = 360 ks/pal, což znamená navýšení množství přepravovaného zboží na paletě o 42,8 %. Toto má velký ekonomický přínos v úsporách za skladovací místa a při transportu, současně s ekologickým efektem spočívajícím v použití recyklovatelného materiálu k výrobě této proložky.

     Mondi Bupak s.r.o.
     2019

     One tray for 6 customers and 4 types of boxes

     Continental Powertrain Czech Republic s.r.o.

     Univerzální jednorázová proložka pro novou linku EWP (elektrická vodní pumpa) umožňuje čtení DMC kódu. Zároveň umožńuje, aby výtok pumpy byl natočen v 3 různých pozicích, přičemž DMC kód je vždy natožen nahoru (náhodné natočení výtoku pumpy vůči DMC kódu je dáno způsobem výroby samotné vodní pumpy).

     Bylo nutné přizpůsobit vnější rozměr několika různým typům zákaznických boxů (KLT i kartonů). Komplikovaný vývoj byl vyřešen zalamovacími boky u blistru. Tato technologie byla u firmy Traytec použita poprvé. Vyřešil se tak problém s rozdílnými vnitřními rozměry a proložka může být použita pro 4 různé typy boxů u 6-ti zákazníků. Proložku je také možno stohovat s otočením o 180°.

     Zákaznická balení: Daimler - vratné balení, BMW – vratné balení, Volvo - vratné balení, Valmet – vratné balení, Magna Stayer – kartonové balení, VS Tech – kartonové balení

     Materiál: A-PET tloušťka 1,2 mm transparent, plně recyklovatelný.

     Arne Kupschus, Traytec GmbH
     Arne Kupschus, Traytec GmbH

     Ilona Kotyková a tým vývojářů - Continental, Jiří Kožich - Traytec

     2019

     Magnum Optimum 1208 - One for all

     Schoeller Allibert Czech Republic s.r.o.

     Magnum Optimum 1208 je skládací plastový paletový kontejner pro přepravu a skladování dílů. Nabízí větší objem, který lze navýšit nádstavci. Oproti předchůdci je lehčí a pevnější, s rekordní nosností 750 kg. Hladké stěny chrání přepravované výrobky a snadno se čistí. Vyšší sklopný poměr výrazně šetří místo ve skladu a při přepravě, čímž snižuje náklady a dopad na životní prostředí.

     Přizpůsoben pro automatizaci, lze označit etiketami, RFID a IoT tagy. Svými rozměry 1200x800x960 mm je inovativní alternativou ke stávajícím obalům na trhu. Snadno vyměnitelné části včetně špalků palety s bajonetovým zámkem snižují náklady na opravu. Skládání a rozkládání kontejneru zvládne opravdu každý. Vyroben z recyklovatelného polypropylenu.

     Schoeller Allibert
     Schoeller Allibert
     2019

     tray port&shell

     Continental Powertrain Czech Republic s.r.o.

     V této proložce je kladen velký důraz na přesnost, jelikož se jedná o automatickou manipulaci jak se samotnými kusy jako sestavou (2v1), tak s i proložkami. Proložky při stohování nesmí mít větší pohyb než je 0,5-1 mm. Pro tento typ je použit materiál APET, standardně pro jednorázové proložky, ovšem v tomto případě, je provedení s větší tloušťkou a proložka je tak opakovaně použitelná.

     Dále je kladen důraz na zmenšení nákladů na přepravu, sníženo o 50 %, jelikož se přepravují dva díly v jednom balení. Recyklovatelný obal.

     Traytec GmbH (obch.zást. Jiří Kožich)
     Meike Bausch, Traytec GmbH

     Michal Kuchař + obalový tým Trutnov

     2019

     Packaging for the part of air conditioning car system

     THIMM – THE HIGHPACK GROUP,THIMM Packaging Systems

     Obal je tvořen vnější krabicí typu FEFCO 0201 s výseky a ze skládané fixace vycházející z FEFCO 0422.

     Toto balení slouží pro kusové posílání náhradních dílů dle potřeby konečného zákazníka. 

     Největším úskalím vývoje bylo vyhnout se deformaci gum na produktu, které jsou velmi náchylné na trvalé poškození. Vnější krabice i vnitřní fixace mají funkční výseky – odnosné ucho a prolamovací zámeček – ve stejném místě a jejich vzájemným prolomením se fixace přesně aretuje ve vnějším obalu.

     Další tvarové výseky ve fixaci jsou navrženy tak, aby se do ní díl lehce uložil. Tvar fixace a vnitřní prostor krabice zamezuje jakémukoliv dotyku gumových částí produktu. I po uzavření se klopy vnějšího obalu dotýkají výrobku pouze v místech, kde gumové části nemá. Tímto se zabrání vypadnutí dílu z fixace i při nešetrné manipulaci. 

     Obal se k zákazníkovi přepravuje v plochém stavu.

     Filip Novysedlák
     2019

     Tray for Sensors

     SJM EUROSTAT & CONTINENTAL POWERTRAIN TRUTNOV

     Zdánlivě obyčejný kus plastu, na první pohled ničím nevyniká. Ale je v něm přece jenom ukryto spousta nápadů. Tato proložka nahrazuje starší typ. Kapacita každé proložky je zvýšena z 41 ks na 45 ks. Nový tvar proložky umožňuje vložit do boxu místo původních dvou proložek (41x2=82 ks) tři plné proložky (45x3=135 ks), kde jako víko je použita čtvrtá proložka. Na box připadá o 65 % více kusů.

     Kompaktibilita s automatickou výrobní linkou zůstala zachována: skenování štítku a hlava manipulačního robota jsou beze změn. Proložka plně splňuje požadavky na ESD. Transparentní PET proložka je plně recyklovatelná. 

     Konstrukce proložky umožňuje nově přenášet tlaky po celé ploše proložky, čímž vzniká veliká úspora v konstrukci vnějšího obalu. Ten nemusí být tak robusní, jako u předchozího řešení, kde se tlaky přenášely pouze přes rám proložky.

     Aleš Jakubec, Michal Kuchař
     2019

     „HOP FIX“, quick fixation for car lights

     Unipap a.s.

     HOP FIX je inovativní přepravka s odnosným uchem a integrovanou fixací pro dva automobilové světlomety vyrobená z vlnité lepenky.

     Díky progresivní konstrukci a nízkému profilu vlny „D“ lze celý komplet složit a dodávat na balící linku v ultra plochém stavu. Zde se během několika vteřin jednoduše složí do kubického pracovního stavu.

     Na montážní lince v automobilce operátor odebírá jednotlivé přepravky s páry světel a instaluje je na kompletované vozy.

     V případě lokálních dodavatelů světel se přepravka opět složí do plochého stavu čím je připravena na další kolo použití/balení.

     Plochý skladovací stav obalu a jeho rychlé složení výrazně snižuje logistické náklady.

     engineering společnosti Unipap a.s.
     2019

     Skewed insert

     Smurfit Kappa

     Pro dveřní těsnění do aut byla vyvinuta vložka, která nahradila plastovou fixaci. Největším úskalím byl rozměr produktu a používaná atypická čtvercová paleta. Ve standardním uložení se totiž produkt nevešel na běžnou EUR paletu, což zákazník požadoval. Tyto překážky řešitele navedly na nápad vkládat těsnění našikmo. Jednodílná vložka by byla obtížně manipulovatelná, proto byly navrženy dvě identické, na jedné straně zkosené a šikminou ukládané proti sobě.

     Jednoduchým a elegantním řešením je maximálně využit prostor a dosaženo 25% navýšení počtu balených produktů. Pro snadnou orientaci operátorů jsou vložky opatřeny identifikačními znaky. Stohovací prvky zajišťují stabilitu při zámořské přepravě.

     Jiří Novotný
     2019

     Formula packaging

     THIMM THE HIGHPACK GROUP

     Obal na formuli byl vytvořen s myšlenkou na respekt k přírodě a ekologii. Jednotlivé komponenty formule musely být zabaleny, ale konstruktér obalu se rozhodl eliminovat dodatečné ochranné pěnové fólie či sáčky. Formule je dodávána v demontovaném stavu, bylo proto nutné vyvinout a do nejmenších detailů propracovat konstrukci, kde jsou všechny komponenty zafixovány a zabaleny ve vložce z vlnité lepenky. Ta je součástí obalu.

     Všechny díly formule jsou perfektně chráněny a nehrozí jim poničení během přepravy.

     Jednoduchý, ale netradiční potisk perfektně ladí s jednoduchým a čistým designem produktu, podtrhuje myšlenku dřevěné formule a koresponduje s celkovým image firmy.

     Martin Zich
     2019

     Gifte-commerce packaging from Gentlemen`s socks club of Ponožkovice

     DS Smith Packaging Czech Republic

     Klub Pánů z Ponožkovic považuje obaly za důležitou součást produktu. Snaží se proto dbát na to, aby obal dobře chránil svůj obsah a aby dobře vypadal, ale aby se také snadno balil a rozbaloval a v neposlední řadě aby byl co nejšetrnější k životnímu prostředí.

     Dárkové balení pro sadu ponožek a trenýrek, popř. pro 3 páry ponožek, slouží již přímo jako vnější obal do poštovní přepravy. Není třeba jej tedy balit ještě do další ochranné vrstvy, jako je to často nutné u jiných dárkových krabic. Konstrukce byla co možná nejvíce zjednodušena, aby na obal bylo spotřebováno co nejméně materiálu při zachování funkčnosti.

     Kompletace obalu je jednoduchá a jeho zajištění pomocí samolepicí pásky nevyžaduje žádný další materiál. Otevření obalu probíhá pomocí perforované odtrhávací pásky, takže k obsahu, se zákazník – člen Klubu dokáže dostat jedním pohybem – odtržením pásky.

     Sada trenýrek a ponožek je v Klubu Pánů z Ponožkovic k dispozici každý třetí měsíc, tj. v červnu, září a prosinci. Členové Klubu si ji mohou pořídit ke svému členství, v rámci kterého jim Klub posílá každý měsíc jeden pár barevných ponožek v obálce přímo do jejich poštovní schránky.

     Pro výrobu byl použit modrý preprint a následně flexo tisk z obou stran obalu. E-comerce balení s lepicí páskou odpovídá FFP – frustration free packaging; tedy obalu nevzbuzující frustraci. 

     PackRight Centre DS Smith Packaging
     Klub pánů z Ponožkovic
     2019

     Inkjet printing technology for moulded fibre fruit packaging

     Huhtamaki Česká republika, a. s.

     Unikátní technologie injektového tisku na obal z nasávané kartonáže: unikátnost celého systému spočívá ve spojení tisku, potiskovaného substrátu a použitých látek, které musí splňovat celou řadu předpisů a nařízení.

     Tato technologie tisku umožňuje:
     - větší potisknutelnou plochu,
     - více detailů a vyšší kvalitu tisku,
     - lepší přenos barvy (inkjet je bezkontaktní tiskovou metodou, proto není tak omezen hrubým povrchem produktu),
     - syté barvy,
     - tisk QR a EAN kódů,
     - fotorealistický tisk (fotky), 
     - minimální množství objemu zakázek,
     - větší flexibilita při samotném potisku jednotlivých typů misek na ovoce /personifikace obalu (každá miska může být v podstatě tištěna jiným grafickým návrhem).

     Huhtamaki Česká republika, a. s.
     Huhtamaki Česká republika, a. s.
     2019

     ALEDETO OFFSET: the new way of printing flexible packaging!

     ALEDETO, s.r.o.

     Flexibilní obaly se s zvyšujícími se nároky na variace výrobků vedou k malonákladovým a středně velkým tiskovým zakázkám. 

     Ofsetový tisk společnosti ALEDETO vám dává flexibilitu pro snadnou správu uvádění produktů na trh, variací produktů, propagačních akcí a speciálních edicí efektivněji a s mnohem menším dopadem na životní prostředí, než tomu je u konvenčních technologií. A to vše bez kompromisu na kvalitu srovnatelnou s hlubotiskem.

     Funkce:
     - drobný text je čistý a ostrý s přesnou registrací,
     - bohaté fotografické detaily a jemné přechody barev.

     Výhody pro zákazníky:
     - všestrannost, snadná správa variace produktů, sezónní edice a propagační akce maloobchodníků
     - šetrnější k životnímu prostředí oproti konvenčím technologiím, 
     - poutavý a prémiový obal = potenciál oslovit více spotřebitelů a příležitost pracovat s cenou konečného výrobku.

     Výhody pro spotřebitele:
     - vysoce kvalitní tisk včetně jemných textů a ostrých fotografií s možnostmi mat/lesk.

     2019

     K3®-L, simply clever lid

     greiner packaging slušovice s.r.o

     Jedná se o vůbec první kombinované víčko, které Greiner Packaging International nabízí. K3®-L lze kombinovat se všemi dostupnými kelímky a vaničkami, prioritně jej však doporučuje kombinovat právě s obaly z rodiny K3®. Tím dosáhneme výrazného ekologického akcentu celého obalového kompletu, který je obzvláště v dnešní době velmi žádaný. Všechny K3® obaly, jsou založeny na principu snadné a jednoduché oddělitelnosti obou použitých materiálů (papír a plast). Hlavním posláním celé rodiny K3® obalů je redukce plastu a využití recyklovaného papíru pro udělení požadovaných pevnostních a zároveň dekorativních obalových charakteristik. U kombinovaných obalů K3® je vždy naprostým standardem vysoká úroveň bezpečí, tedy ochrana baleného produktu a plná funkčnost při jejich masovém nasazení na plnících linkách.

     K3®-L však umožňuje nejen masové nasazení na plnících linkách, dokáže zároveň vyřešit požadavky na menší série. Je totiž možné oba komponenty víčka sestavit až po naplnění a aplikaci univerzálního plastového víčka na základní kelímek (tedy před vložením do skupinového obalu). Samozřejmostí je vysoká úroveň dekorace, kterou dosahujeme využitím tiskové ofsetové technologie ve vlastní tiskárně. Příležitost pro marketing: K3®-Lid je oboustranně potisknutelný a tím rozšiřuje marketingové možnosti, jako jsou například spotřebitelské soutěže, více jazykových mutací, dnes moderní personalizace.

     2019
    • Tradice udílení ocenění „best-of- the-best“: zlatá, stříbrná a bronzová CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY pokračuje. Tato výsada je plně v kompetenci paní Jany Žižkové, předsedkyně poroty soutěže OBAL ROKU 2019.

     Nominace vzešly z hodnocení odborné poroty a jsou následující: Unipap a.s. (BB BOX, občerstvení pro náročné); ETIFLEX, s.r.o. (Etiketa Loczi, vinárstvo z Limbachu); Schoeller Allibert Czech Republic s.r.o. (Magnum Optimum - jeden kontejner, mnoho využití); Unipap a.s. („HOP FIX” - rychlá fixace pro světla); DS Smith Packaging Czech Republic (Ponožkovýchova – dětská edice Klubu Pánů z Ponožkovic)

     Vyhlášení CENY PŘEDSEDKYNĚ POROTY 2019, jakož i ocenění Save Food a Sympatie,  proběhne 24.10. na obalovém kongresu OBALKO.

    This website uses cookies. By continuing to use it, you are agreeing with this. About cookiesI understand